Založ si blog

Bude nový štátny rozpočet aj zeleným rozpočtom?

Rozpočet pravdy, záchrany a zodpovednosti?

Minister financií tento týždeň opäť vystúpil aby teatrálne predstavil nový rozpočet na roky 2021 – 2023. Nazval ho hneď niekoľkými prívlastkami. Od pandemického rozpočtu, ktorý zmierňuje dopady koronakrízy, cez rozpočet pravdy, záchrany a zodpovednosti, až po rozpočet nespokojnosti, nakoľko s týmto návrhom nemá byť spokojný ani jeden minister. „Neboli to ľahké debaty a asi nenájdete nikoho, kto by bol potešený  rozpočtom budúceho roka,“ pripustil samotný minister. Napriek neprimerane krátkemu času na jeho prípravu, napriek problémom s pandémiou a chýbajúcim zdrojom, je nový rozpočet predprípravou aj na budúcu konsolidáciu verejných prostriedkov. K úsporám by malo dôjsť ako na tovaroch, tak na službách, či mzdách. V určitých oblastiach sa zvýšili príjmy, napr. spotrebná daň z tabaku a tabakových výrobkov. A taktiež sa podarilo vytvoriť určitú rezervu.

Rozpočet z environmentálneho pohľadu

Pozrime sa bližšie na jednu z najdôležitejších oblastí nasledujúceho obdobia (ak nie najdôležitejšiu), a to je environmentálna oblasť. Bude nový rozpočet pri všetkom tom šetrení a opatreniach aspoň trochu zelený? Pri prezentácii programového vyhlásenia tejto vlády to všetci kompetentní sľubovali. Ako je to v skutočnosti?

Enviro oblasť by podľa hlavnej knihy budúcoročného rozpočtu mala mať k dispozícii 601 miliónov Eur. Táto čiastka zahŕňa kompletne všetky zdroje kapitoly rezortu životného prostredia, teda zdroje zo štátneho rozpočtu, zdroje EÚ, vlastné zdroje organizácií či iných právnických osôb rezortu, vrátane Environmentálneho fondu. Podľa materiálu schváleného vládou SR má samotné Ministerstvo životného prostredia SR plánovaný rozpočet na rok 2021 vo výške 494 miliónov Eur. Pri tomto čísle sa nám na prvý pohľad môže zdať, že v porovnaní s rokom 2020 ide o celkové navýšenie, nakoľko na tento rok bol rozpočet plánovaný „len“ v sume 455 miliónov Eur. Pri detailnejšom pohľade však môžeme vidieť, že zo 494 miliónov Eur pochádza 384 miliónov zo zdrojov EÚ a tie sú určené na realizáciu projektov z OP KŽP. K nim treba prirátať 46,6 miliónov Eur na spolufinancovanie. Rozpočet výdavkov samotného rezortu je tak plánovaný vo výške približne 62 miliónov Eur, čo so súčasným rokom predstavuje zníženie o 18%. Už v predchádzajúcom období bola opakovane komunikovaná informácia o tom, ako je rozpočet zeleného rezortu poddimenzovaný a ako nie je možné zo strany mimisterstva plniť všetky úlohy tak, ako sa verejnosťou očakáva. A ako jeho prípadné ďalšie zníženie môže zásadným spôsobom ovplyvniť zmysluplný a zodpovedný chod tohto rezortu v plnení jeho úloh, a to najmä pre neriešenie dlhodobo zanedbaných či nedostatočne riešených stavov  a situácií v rámci celej SR (napr. oblasť budovania vodovodov a kanalizácií v SR, oblasť odstraňovania environmentálnych záťaží, oblasť emisií, ochrany prírody atď.). Ďalšie zníženie rozpočtu ministerstva pre nasledujúce obdobie bude pre vedenie rezortu veľkou a najmä zložitou výzvou na hľadanie nových možností a stanovovanie stratégií, cieľov, úloh, ktoré budú realizovateľné pri takomto znížení. Taktiež sa v týchto znížených číslach odzrkadľuje aj informácia premiéra o 10%-nom znížení stavov v štátnej správe, čo nie úplne korešponduje s vyhlásením ministra financií: „Nešetríme na ľuďoch ani na ekonomike, šetríme na sebe.“  

Rovnako dochádza aj k zníženiu finančných prostriedkov v rozpočte Environmentálneho fondu (EF). Kým v tomto roku mal EF k dispozícii približne 119 miliónov Eur, tak v budúcom roku to bude „len“ na úrovni približne 95 miliónov Eur. Znížené budú výdavky na ochranu a využívanie vôd, ale aj na ochranu ovzdušia a ozónovej vrstvy Zeme, čo sú oblasti, pri ktorých sa očakáva práve nárast investícií, a nie pokles.

Potreba dofinancovania rezortu životného prostredia

Všetci sme si vedomí, aké ťažké časy v súvislosti s pandemickou situáciou žijeme. Vieme, že návrh rozpočtu musel prioritne zohľadniť zmiernenie negatívnych dopadov. No napriek všetkým týmto skutočnostiam si treba uvedomiť, že pri určitých témach či problémoch týkajúcich sa ochrany životného prostredia máme „poslednú šancu“ začať s ich riešením a preto verím, že v budúcom roku dôjde ešte k dofinancovaniu rezortu životného prostredia v jeho činnosti, aby sme s čistým svedomím mohli nazvať tento rozpočet “zeleným”.

Pápež František

Pápež František prvýkrát verejne podporil registrované partnerstvá homosexuálov

21.10.2020 20:20

V prospech registrovaných partnerstiev sa pritom vyslovil ako vôbec prvý pápež.

Juraj Blanár

Poslanci zvolili Blanára za podpredsedu parlamentu

21.10.2020 19:53

Blanára na tento post navrhol Smer, pozíciu si nárokoval na základe výsledkov parlamentných volieb po Pellegriniho odchode zo strany.

Jaroslav Naď

NATO zverejnilo výdavky spojencov na obranu v roku 2020, Slovensko minie 1,753 mld. dolárov

21.10.2020 18:44

Z pohľadu vojenských výdavkov na obyvateľa zaplatí každý občan Slovenska v roku 2020 na obranu 16 500 dolárov.

Hatice Cengizová

Snúbenica zavraždeného novinára Chášukdžího zažalovala korunného princa Saudskej Arábie

21.10.2020 18:13

Okrem korunného princa Muhammada bin Salmána sa trestné oznámenie vzťahuje aj na ďalších viac ako 20 osôb.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 12420x
Priemerná čítanosť článkov: 12420x

Autor blogu

Kategórie

Archív