Založ si blog

Skúsme začať nový rok zelenšie, bez zábavnej pyrotechniky

Skúsme začať nový rok zelenšie, bez zábavnej pyrotechniky

Odchádzajúci rok bol naozaj veľmi náročný a dnes nikto nevie povedať, aký bude ten nový. Niečo, ale ovplyvniť vieme a nový rok 2021 môžeme začať aj „zelenšie“ a ohľaduplnejšie k životnému prostrediu. Ohňostroje a pyrotechnika po dlhé roky akosi patrili ku Silvestru, ale v posledných rokoch je však veľmi jasne badateľný trend obmedzovania alebo dokonca úplného zakazovania používania pyrotechniky v mnohých mestách a obciach na Slovensku (tento trend je zrejmý aj v zahraničí). Koronavírus výrazne tento rok ovplyvnil aj túto oblasť a zapríčinil zrušenie tradičných ohňostrojov v mestách po celom Slovensku.

Mestá a obce poukazovali pri obmedzovaní a zakazovaní používania zábavnej pyrotechniky na poškodzovanie zdravia, ohrozovanie života ľudí a zvierat a v neposlednom rade aj na znečisťovanie životného prostredia. Samostatnou kapitolou je práve záťaž, ktorú ohňostroje zanechávajú aj na životnom prostredí. Toxické čiastočky z ohňostrojov sa môžu dostať do pôdy alebo podzemnej vody a vodných tokov. ŠHMÚ uviedol, že počas silvestrovskej noci na prelom rokov 2018 a 2019 na niektorých miestach zaznamenali desaťnásobnú koncentráciu škodlivých látok v ovzduší. Zvukový efekt, ktorý je sprievodným javom ohňostroja môže presiahnuť hranicu 150 decibilov. Ohňostroje a zábavnú pyrotechniku môžu citlivo vnímať deti, ktorá sa môžu budiť s plačom, ohrození hlukom sú aj starší a chorí ľudia. Citlivo môžu na zvukové svetelné a svetelné prejavy reagovať zdravotne postihnuté osoby, autisti alebo epileptici.

Ohňostroje a rôzne voľne dostupné petardy a delobuchy škodia svojim hlukom a vizuálnym prejavom zvieratám, domácim, hospodárskym, aj tým voľne žijúcim, nie je preto prekvapením, že práve po Silvestri býva najviac stratených psov a mačiek. Čo tak tento rok porozmýšľať napríklad nad prskavkami alebo sviečkami a ak použitiu zábavnej pyrotechniky neviete odolať, skúste zvážiť si takú, ktorá má len malý dosah – čo sa týka hlučnosti aj svetelných efektov.

A posledná vec, buďme tento rok ohľaduplní k zdravotníkom a lekárom, ktorí toho majú naozaj dosť. Ak sa predsa len rozhodne pyrotechniku používať, dávajte si prosím veľký pozor.

Štastný nový rok a ak ho začneme na Slovensku trošku zelenšie, určite sa to počítaJ

Súčasný manažment medveďa hnedého na Slovensku je doslova katastrofou

17.07.2023

Rezort životného prostredia pod vedením exministra Budaja absolútne nezvládol manažment medveďa hnedého na Slovensku. Žiaľ, aj súčasne poverený minister Chrenko nekoná. Generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Dušan Karaska sa k incidentom ani nevyjadruje a nehľadá riešenia. Pritom denno denne vidíme, ako sa konfliktné situácie stupňujú, verejná mienka sa obracia [...]

Roky 2020-2023 v ENVIROREZORTE – roky nenaplnených sľubov, odborných zlyhaní, neprofesionality, komunikačných vojen a netransparentných rozhodnutí

09.06.2023

Takto by sa dalo stručne zhodnotiť pôsobenie ministra Budaja (OĽANO/Demokrati) v rezorte životného prostredia v rokoch 2020 až 2023. Veľké vyhlásenia z roku 2020 sa premenili na zápach, ktorý bude z ministerstva ťažké vyvetrať dlhé roky. Je to už pár týždňov, čo sa po dlhom trápení “porúčala” Hegerova vláda do politického neba (či skôr pekla), ale s tým, [...]

Fatálne zlyhanie povereného ministra Budaja ohrozuje desaťtisíce ľudí a strategické zásoby vody na Žitnom ostrove!

30.01.2023

Na základe radu zlých rozhodnutí Ministerstva životného prostredia pod vedením povereného ministra Budaja Vrakuňa, jej okolie a veľká časť Žitného ostrova ostane ohrozená toxickými látkami zo starej environmentálnej záťaže po bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova (CHZJD). Environmentálna záťaž Vrakuňa – skládka CHZJD predstavuje jednu z najväčších a [...]

Russia Sobchak

Kremeľ hľadá pre Putina do volieb liberálneho sparing partnera

30.09.2023 02:00

Do ruských prezidentských volieb zostáva ešte pol roka, v Kremli ale už riešia, kto by mal "robiť krovie" pri znovuzvolení Vladimira Putina na ďalších šesť rokov.

zmenpoistovnu, pr, nepouzivat

POZOR! Posledná šanca zmeniť poisťovňu je DNES: Ktorá zdravotná poisťovňa vás poteší najviac?

30.09.2023 00:00

Pripravili sme si preto základné porovnanie dvoch súkromných zdravotných poisťovní, ktoré sa najviac bijú, kto ponúkne najlepšie benefity.

dodavka, čr, migranti

Bieloruský prevádzač natlačil do dodávky 33 migrantov, v ČR mu hrozí 8 rokov

29.09.2023 23:01

Občan Bieloruska prevážal namiesto paliet s tovarom v uzavretom nákladovom priestore dodávky ľudí.

Tupac Shakur

Americká polícia po štvrťstoročí zadržala muža kvôli vražde rappera Tupaca Shakura

29.09.2023 21:06, aktualizované: 22:50

Policajti v Las Vegas zadržali muža, ktorého meno sa v súvislosti so Shakurovou smrťou často skloňovalo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 228461x
Priemerná čítanosť článkov: 12692x

Autor blogu

Kategórie