Založ si blog

Skúsme začať nový rok zelenšie, bez zábavnej pyrotechniky

Skúsme začať nový rok zelenšie, bez zábavnej pyrotechniky

Odchádzajúci rok bol naozaj veľmi náročný a dnes nikto nevie povedať, aký bude ten nový. Niečo, ale ovplyvniť vieme a nový rok 2021 môžeme začať aj „zelenšie“ a ohľaduplnejšie k životnému prostrediu. Ohňostroje a pyrotechnika po dlhé roky akosi patrili ku Silvestru, ale v posledných rokoch je však veľmi jasne badateľný trend obmedzovania alebo dokonca úplného zakazovania používania pyrotechniky v mnohých mestách a obciach na Slovensku (tento trend je zrejmý aj v zahraničí). Koronavírus výrazne tento rok ovplyvnil aj túto oblasť a zapríčinil zrušenie tradičných ohňostrojov v mestách po celom Slovensku.

Mestá a obce poukazovali pri obmedzovaní a zakazovaní používania zábavnej pyrotechniky na poškodzovanie zdravia, ohrozovanie života ľudí a zvierat a v neposlednom rade aj na znečisťovanie životného prostredia. Samostatnou kapitolou je práve záťaž, ktorú ohňostroje zanechávajú aj na životnom prostredí. Toxické čiastočky z ohňostrojov sa môžu dostať do pôdy alebo podzemnej vody a vodných tokov. ŠHMÚ uviedol, že počas silvestrovskej noci na prelom rokov 2018 a 2019 na niektorých miestach zaznamenali desaťnásobnú koncentráciu škodlivých látok v ovzduší. Zvukový efekt, ktorý je sprievodným javom ohňostroja môže presiahnuť hranicu 150 decibilov. Ohňostroje a zábavnú pyrotechniku môžu citlivo vnímať deti, ktorá sa môžu budiť s plačom, ohrození hlukom sú aj starší a chorí ľudia. Citlivo môžu na zvukové svetelné a svetelné prejavy reagovať zdravotne postihnuté osoby, autisti alebo epileptici.

Ohňostroje a rôzne voľne dostupné petardy a delobuchy škodia svojim hlukom a vizuálnym prejavom zvieratám, domácim, hospodárskym, aj tým voľne žijúcim, nie je preto prekvapením, že práve po Silvestri býva najviac stratených psov a mačiek. Čo tak tento rok porozmýšľať napríklad nad prskavkami alebo sviečkami a ak použitiu zábavnej pyrotechniky neviete odolať, skúste zvážiť si takú, ktorá má len malý dosah – čo sa týka hlučnosti aj svetelných efektov.

A posledná vec, buďme tento rok ohľaduplní k zdravotníkom a lekárom, ktorí toho majú naozaj dosť. Ak sa predsa len rozhodne pyrotechniku používať, dávajte si prosím veľký pozor.

Štastný nový rok a ak ho začneme na Slovensku trošku zelenšie, určite sa to počítaJ

Zbytočné podozrenia z papalášizmu pri očkovaní

08.01.2021

Asi najviac skloňovanou témou posledných dní je očkovanie. Dlhé mesiace sa čakalo vakcínu, ktorá môže podľa odborníkov pri dostatočnom počte zaočkovaných výrazne zamiešať karty pozitívnym smerom v boji s koronavírusom. Ako prvá bola dostupná vakcína od spoločností Pfizer a BioNTech. Európska lieková agentúra (EMA) vydala odporúčacie stanovisko k [...]

Zaťaží neprimerane obce a mestá nová povinnosť zaviesť triedený zber kuchynského odpadu?

12.11.2020

Určite ste zachytili v médiách vyjadrenia a protesty od predstaviteľov samosprávy voči novej povinnosti, ktorá by im mala vyplývať na základe novely zákona č. 460/2019 Z. z. – zákona odpadoch. Táto zmena im ukladá povinnosť vykonávať triedený zber kuchynského odpadu od občanov. Mestá a obce žiadali odklad tejto povinnosti o rok, pri rokovaniach [...]

Bude nový štátny rozpočet aj zeleným rozpočtom?

18.10.2020

Rozpočet pravdy, záchrany a zodpovednosti? Minister financií tento týždeň opäť vystúpil aby teatrálne predstavil nový rozpočet na roky 2021 – 2023. Nazval ho hneď niekoľkými prívlastkami. Od pandemického rozpočtu, ktorý zmierňuje dopady koronakrízy, cez rozpočet pravdy, záchrany a zodpovednosti, až po rozpočet nespokojnosti, nakoľko s týmto [...]

PREZIDENTKA čaputová

Je nemiestne teraz míňať energiu na spory, uviedla prezidentka

17.01.2021 13:12

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ nevidí, že by sa zlepšila komunikácia vlády smerom k verejnosti, ani riadenie pandémie. Dotkla sa aj sporov medzi Matovičom a Sulíkom.

parlament budova sídlo NRSR

Hlas si drží náskok pred OĽANO

17.01.2021 12:54, aktualizované: 13:02

Voľby by v januári podľa agentúry Median vyhral Hlas s náskokom 21,7%. Nasledovalo by OĽaNO (14,9%) a SaS (11,8%).

kollár pellegrini

Kollár verí, že vláda prijme kroky. Pellegrini hovorí o telenovele

17.01.2021 12:28

V relácii TA3 V politike diskutovali šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár a líder strany Hlas Peter Pellegrini.

skola, škola,školstvo, učitelka, učitel, žiak,

Školy možno otvorí kloktanie

17.01.2021 11:49

Žiaci budú spoločne kloktať, tí, ktorí budú negatívni, môžu ísť do školy. Pozitívnych čaká ďalší test.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 93070x
Priemerná čítanosť článkov: 23268x

Autor blogu

Kategórie