Založ si blog

Chaos v nástupe do škôl naďalej pokračuje

Ak minister Krajčí má odstúpiť lebo nezvláda zdravotníctvo tak čo potom minister školstva Branislav Gröhling?

Počas prvej vlny takto pred rokom sa bleskurýchlo zavreli školy, Slovensko tak urobilo ako jedna z prvých krajín, niečo sa na nás valilo, nevedeli sme čo to je, spolu s nami alebo hneď po nás tak urobila väčšina krajín Európy a v podstate aj celého sveta. Podľa štúdie Unicef 150 krajín zavrelo školy úplne, ďalších 10 čiastočne. V máji sa začala covid situácia zlepšovať a krajiny začali postupne školy otvárať. Po skončení letných prázdnin 100 krajín otvorilo školy úplne a 50 aspoň čiastočne a cca. 25 krajín drží školy úplne zavreté, vrátane Slovenska. Slovensko sa dostalo na špicu Európy, ako od novembra upozorňuje Dajme deťom hlas“ Pri porovnaní v rámci celej Európy (vrátane Balkánu), boli v počte dní s úplne otvorenými školami horšie len krajiny Rumunsko, Bosna a Hercegovina a Severné Macedónsko. Ak porovnávame počet dní s čiastočne zatvorenými školami, predbehla nás len Bosna a Hercegovina. Pri celosvetovom porovnaní dní, kedy boli u nás otvorené všetky školy je Slovensko na 148 mieste z 214 – radíme sa medzi Keňu a Etiópiu.

Dištančná výučba je mimoriadne náročná pre najmenšie deti a ich rodičov, ktoré potrebujú kontakt s učiteľom. V najťažšej situácii sa nachádzajú deti a rodičia z vylúčených komunít, kde je obrovký problém s prístupom na internet, so zariadeniami, ktoré sú na to potrebné (tablety či notebooky) a s rodičmi, ktorí nechcú alebo pri všetkej snahe jednoducho nedokážu nahradiť učiteľa. Pamätáte si ešte na to keď ponúkli pomoc mobilní operátori, ale ministerstvo ich odmietlo?  Keď na situáciu upozornili v Inštitúte vzdelávacej politiky – v septembri 2020 robili dotazníkový prieskum na školách, z ktorého sa zistilo, že počas prvej vlny sa vôbec neučilo 52 tis.detí  bolo im zo strany ministerstva naznačené, že to nie sú želané výsledky a teda aby prieskum upravili. Po odmietnutí prišlo k odchodu bývalého šéfa inštitútu, aj jeho kolegov.

Keď prvýkrát zatvorili školy v Česku, zareagovala verejnoprávna ČT vysielaním programu UčíTelka, ktorý bol zameraný na žiakov prvých a druhých ročníkov ZŠ. Tento týždeň sa školy opäť zavreli tak ČT reláciu obnovila. Viacerí odborníci v Českej republiky upozorňovali, že výučba na diaľku ma za následok posilňovanie nerovnosti medzi deťmi. Diskusia sa viedla aj k otázke maturít, vyjadril sa k nej aj premiér Andrej Babiš.

Český minister školstva navrhuje iný model. A čo diskusia na Slovensku? Budú u nás tento rok vôbec maturity?

Zlá pandemická situácia je aj v iných krajinách, školy nechali napriek tomu otvorené a to aj v najviac postihnutých regiónoch, napr.Francúzsko. V rakúskom Tirolsku zistili výskyt nebezpečnej Juhoafrickej mutácie COVID-19 a od začiatku februára túto spolkovú krajinu hermeticky uzavreli. No žiaci základných a špeciálnych škôl sa do škôl vrátili od pondelka 15.2 a takúto možnosť dostali aj študenti stredných škôl, ak ich rodičia pracujú – ako to u nás voláme v kritickej infraštruktúre.

Poďme späť na Slovensko. Chaos dosiahol vrchol tento týždeň. Slovensko sa dostalo na prvé miesto v rebríčkoch úmrtnosti na svete, vláda zaviedla povinnú prácu z domu a prísnejší lockdown. Školy sa mali otvoriť od 3.3.2021 pre deti rodičov, ktorí z domu robiť nemôžu. Riaditelia do poslednej chvíle čakali na pokyny od rezortu školstva do poslednej chvíle. Dozvedeli sa že školy sa otvoria od pondelka 8.3. pre všetky deti. Prvé pochyby začali uvádzať samosprávy, napr. v Bratislave, neskôr odborná verejnosť, v sobotu sa k téme vyjadrili aj odborníci z Dáta bez pátosu. Ozvali sa aj samotní učitelia a v nedeľu sa k téme vyjadril aj infektológ Pavol Jarčuška, ktorý v Košiciach vítal Sputnik s Krajčím a Matovičom a poslal Krajčímu oficiálnu žiadosť, aby ho schválil. V kritike analytik Ivan Bošňák ešte pritvrdil v ankete portálu postoj.sk, kde zatváranie a neotvorenie škôl označil za najväčšiu chybu počas celej pandémie.

Pán Bošňák je pritom asistentom poslanca Viskupiča za stranu SaS, ktorá riadi ministerstvo školstva. Ministerstvo v nedeľu  aktualizovalo pokyny k návratu do škôl k 8.3 na svojom webe a hodilo to celé na zriaďovateľov a riaditeľov…

Zatvorenie škôl by mali najlepšie zvládať vysokoškolskí študenti, ktorí sú technicky aj mentálne schopní študovať samostatne a preto by pre nich dištančná forma nemala predstavovať problém – hoci napr. medikom online pitva tú skutočnú nenahradí…. Preto si pre vysoké školy ministerstvo prichystalo iné prekvapenie, zrušenie autonómie a samosprávy a ich ovládnutie politickými nominantmi ministra školstva osobne a nazvalo ich „reforma vysokých škôl“.

Návrh v tejto podobe zdá sa neprejde, objavila sa masívna kritika zo strany vysokých škôl, ale to neznamená, že sa o to nepokúsia opäť. To je mentálne zrkadlo súčasnej vlády…

Roky 2020-2023 v ENVIROREZORTE – roky nenaplnených sľubov, odborných zlyhaní, neprofesionality, komunikačných vojen a netransparentných rozhodnutí

09.06.2023

Takto by sa dalo stručne zhodnotiť pôsobenie ministra Budaja (OĽANO/Demokrati) v rezorte životného prostredia v rokoch 2020 až 2023. Veľké vyhlásenia z roku 2020 sa premenili na zápach, ktorý bude z ministerstva ťažké vyvetrať dlhé roky. Je to už pár týždňov, čo sa po dlhom trápení “porúčala” Hegerova vláda do politického neba (či skôr pekla), ale s tým, [...]

Fatálne zlyhanie povereného ministra Budaja ohrozuje desaťtisíce ľudí a strategické zásoby vody na Žitnom ostrove!

30.01.2023

Na základe radu zlých rozhodnutí Ministerstva životného prostredia pod vedením povereného ministra Budaja Vrakuňa, jej okolie a veľká časť Žitného ostrova ostane ohrozená toxickými látkami zo starej environmentálnej záťaže po bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova (CHZJD). Environmentálna záťaž Vrakuňa – skládka CHZJD predstavuje jednu z najväčších a [...]

Minister Budaj pochoval SLOVALCO

15.01.2023

10. január 2023 sa zapíše čiernymi písmenami do histórie Slovenska. V tento deň sa skončila výroba primárneho hliníka na Slovensku. Pointa je v tom, že išlo o jednu z najekologickejších výrob hliníka v Európe. Po predchádzajúcom augustovom utlmení výroby tak spolu s odstavením poslednej pece prišlo zároveň o prácu 350 (!) zamestnancov. Kontinuálna výroba hliníka sa [...]

Ropucha, prenos, Moravany nad Váhom

Dievčatá ich neváhajú pobozkať. Piešťanskí žiaci získali cenu za ekočin, ročne zachraňujú stovky žiab

10.06.2023 08:30

Už roky chodia piešťanskí školáci pomáhať ropuchám dostať sa cez cestu k vode. Pri Pustých Úľanoch zas dobrovoľníci ovplyvňujú nielen krajinu, ale i ľudí vďaka stromom.

Mikuláš Dzurinda, SDK, Peter Šťastný

Dzurindovci si opäť sadnú na bicykle, na programe Modrých pracujú aj Mikloš s Kaníkom

10.06.2023 08:21

Mimoparlamentná strana Modrí, Most-Híd (MM) spolupracuje pri tvorbe programu aj s bývalými ministrami financií a sociálnych vecí.

Beluj, povodeň

Voda sa rútila celou dedinou od skorého rána. Ľudia ratovali, čo sa dalo

10.06.2023 08:00

Živel sa valil hlavným ťahom až na dolný koniec dediny. Po vybrežení tamojších potokov zaplavilo desať rodinných domov, záhrady, futbalové ihrisko aj miestne múzeum.

Záporožská jadrová elektráreň

ONLINE: Voda po záplavách opadáva, chladiaca nádrž jadrovej elektrárne je pod tlakom

10.06.2023 06:50

Hrádza chladiacej nádrže Záporožskej jadrovej elektrárne je po zničení Kachovskej priehrady vystavená rastúcemu tlaku, uviedla MAAE.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 223319x
Priemerná čítanosť článkov: 13136x

Autor blogu

Kategórie