Založ si blog

Slovensko potrebuje zelenú solidaritu

O klimatickej zmene počúvame už naozaj dlhé roky, v poslednej dobe, sa žiaľ, čoraz častejšie stretávame aj s pojmom klimatická kríza. Je to naozaj také vážne? Áno je. Aj Európska únia berie túto agendu mimoriadne vážne, upozorňuje na to, že zmeny klímy sú viditeľné na celom svete, nielen v Európe. Aj preto padlo rozhodnutie, že až 30 % celkových výdavkov z rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027 a Next Generation EÚ bude zameraných na projekty, ktoré súvisia s klímou. Extrémne zmeny počasia sú čoraz viditeľnejšie, prinášajú so sebou napríklad suchá a záplavy. Tieto zmeny sa budú prehlbovať a v nasledujúcich desaťročiach sa očakáva zvýšenie teplôt, topenie ľadovcov, zmeny zrážkového režimu a stúpanie hladiny morí. Práve preto sa čoraz naliehavejšie hovorí o klimatickej kríze. Tá je spôsobená najmä zmenou chemického zloženia atmosféry, ktoré je spôsobené človekom, a to spaľovaním fosílnych palív. A ako sa nás to dotýka? Viac ako môže na prvý pohľad vyzerať. Ak stúpne priemerná teplota stúpne iba o dva stupne, bude to znamenať obrovský problém, ktorý si momentálne ani nevieme predstaviť. Táto teplotná zmena výrazne zasiahne celú spoločnosť, bude mať výrazný negatívny ekonomický dopad, ovplyvní hospodárstvo, poľnohospodárstvo, ohrozená bude produkcia potravín a v neposlednom rade to bude znamenať nárast chudoby. A s tým ide ruka v ruke aj enormné sociálne zaťaženie štátov. Zelená solidarita je preto úplne na mieste. Najmä v kontexte toho, že 1% najbohatších je zodpovedných za viac ako dvojnásobné uhlíkové znečistenie oproti 50% tých najchudobnejších.

Rozhádaná vláda a parlament nepracujú – nerokuje sa aj o dôležitých zelených témach

A ako ďalej? Slovensko sa podpísaním Parížskej dohody zaviazalo k obmedzeniu  rastu globálnej teploty do konca storočia o maximálne 2 °C, ideálne len o 1,5 °C v porovnaní s predindustriálnym obdobím. Do roku 2050 by malo prísť k výraznému zníženiu uhlíkových emisií a mala by sa dosiahnuť uhlíková neutralita. Neutralitu chápeme vypustenia iba takého množstva emisií skleníkových plynov, koľko by ekosystémy dokázali zachytiť.

Na Slovensku sa preto objavila iniciatívu Klíma ťa potrebuje. Jej cieľom je vyslanie signálu slovenskej politickej reprezentácii, že na Slovensku je veľká skupina ľudí, ktorým nie je ľahostajné riešenie klimatickej zmeny. Vnímajú potrebu celospoločenskej diskusie a radi by vládu zaviazali k realizácii konkrétnych krokov smerujúce k riešeniu klimatickej zmeny. Ako hlavný cieľ si táto iniciatíva stanovila vyhlásenie stavu klimatickej núdze. Na slovenské pomery sa im podarilo doposiaľ vyzbierať slušný počet podpisov,  až 127 000. A ako táto iniciatíva dopadla? Diskusia mala pokračovať v parlamente, a očakávalo sa prijatie uznesenia, ale ako iste viete, vládna koalícia opäť uprednostnila hádky, momentálne nefunguje vláda a ani parlament.

Slovensko potrebuje zelenú solidaritu

Žiaľ, musím konštatovať, že solidárne sa v tejto téme rozhodne nespráva strana Sloboda a solidarita, aj keď to majú v názve. Pred voľbami nepodporili iniciatívu hnutia „Klimatická zmena“ dosiahnuť 65% zníženie emisií do roku 2030 a uhlíkovú neutralitu už v roku 2040. Podľa vyjadrenie zástupcov hnutia Klimatická zmena z pred pár dní SAS„ opakovane odporuje akýmkoľvek ambicióznejším krokom alebo cieľom“s Je to škoda, klimatická kríza sa týka všetkých a dnes je naozaj potrebná aj zelená solidarita. Viac ako kedykoľvek predtým.

A ako ďalej? Vyzerá to tak, že emisie skleníkových plynov neklesajú dostatočne rýchlo. Ja vidím budúcnosť v cirkulárnej ekonomike, v opätovnom využívaní a vracaní materiálov a produkty späť do výrobného procesu, so snahou čo najefektívnejšieho využitia materiálov. Práva táto obehová ekonomika môže zohrať dôležitú, pozitívnu úlohu pri klimatických zmenách. Dôležité bude aj vybudovanie potrebnej infraštruktúry v odpadovom hospodárstve pre mestá a obce. Čo ma mrzí, že ani jedna z týchto oblastí nie je dostatočne podporená v pláne obnovy.  Čoho sa, ale obávam najviac, je to, že táto vládna koalícia bude aj naďalej venovať viac času hádkam, ako dôležitým témam, aj tým zeleným…

Roky 2020-2023 v ENVIROREZORTE – roky nenaplnených sľubov, odborných zlyhaní, neprofesionality, komunikačných vojen a netransparentných rozhodnutí

09.06.2023

Takto by sa dalo stručne zhodnotiť pôsobenie ministra Budaja (OĽANO/Demokrati) v rezorte životného prostredia v rokoch 2020 až 2023. Veľké vyhlásenia z roku 2020 sa premenili na zápach, ktorý bude z ministerstva ťažké vyvetrať dlhé roky. Je to už pár týždňov, čo sa po dlhom trápení “porúčala” Hegerova vláda do politického neba (či skôr pekla), ale s tým, [...]

Fatálne zlyhanie povereného ministra Budaja ohrozuje desaťtisíce ľudí a strategické zásoby vody na Žitnom ostrove!

30.01.2023

Na základe radu zlých rozhodnutí Ministerstva životného prostredia pod vedením povereného ministra Budaja Vrakuňa, jej okolie a veľká časť Žitného ostrova ostane ohrozená toxickými látkami zo starej environmentálnej záťaže po bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova (CHZJD). Environmentálna záťaž Vrakuňa – skládka CHZJD predstavuje jednu z najväčších a [...]

Minister Budaj pochoval SLOVALCO

15.01.2023

10. január 2023 sa zapíše čiernymi písmenami do histórie Slovenska. V tento deň sa skončila výroba primárneho hliníka na Slovensku. Pointa je v tom, že išlo o jednu z najekologickejších výrob hliníka v Európe. Po predchádzajúcom augustovom utlmení výroby tak spolu s odstavením poslednej pece prišlo zároveň o prácu 350 (!) zamestnancov. Kontinuálna výroba hliníka sa [...]

Ropucha, prenos, Moravany nad Váhom

Dievčatá ich neváhajú pobozkať. Piešťanskí žiaci získali cenu za ekočin, ročne zachraňujú stovky žiab

10.06.2023 08:30

Už roky chodia piešťanskí školáci pomáhať ropuchám dostať sa cez cestu k vode. Pri Pustých Úľanoch zas dobrovoľníci ovplyvňujú nielen krajinu, ale i ľudí vďaka stromom.

Mikuláš Dzurinda, SDK, Peter Šťastný

Dzurindovci si opäť sadnú na bicykle, na programe Modrých pracujú aj Mikloš s Kaníkom

10.06.2023 08:21

Mimoparlamentná strana Modrí, Most-Híd (MM) spolupracuje pri tvorbe programu aj s bývalými ministrami financií a sociálnych vecí.

Beluj, povodeň

Voda sa rútila celou dedinou od skorého rána. Ľudia ratovali, čo sa dalo

10.06.2023 08:00

Živel sa valil hlavným ťahom až na dolný koniec dediny. Po vybrežení tamojších potokov zaplavilo desať rodinných domov, záhrady, futbalové ihrisko aj miestne múzeum.

Záporožská jadrová elektráreň

ONLINE: Voda po záplavách opadáva, chladiaca nádrž jadrovej elektrárne je pod tlakom

10.06.2023 06:50

Hrádza chladiacej nádrže Záporožskej jadrovej elektrárne je po zničení Kachovskej priehrady vystavená rastúcemu tlaku, uviedla MAAE.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 223323x
Priemerná čítanosť článkov: 13137x

Autor blogu

Kategórie