Založ si blog

Nechceme zo Slovenska rezerváciu a vyhnať tak ľudí, ktorí sa starajú o naše vzácne slovenské zdroje

K ochrane prírody som mal a mám stále pozitívny vzťah. Som rád, že aj na Slovensku je zelený HLAS čoraz silnejší a jasnejší. Čo ma, ale šokovalo je, ako sa pod rúškom ochrany prírody do parlamentu dostáva návrh skupiny poslancov vo forme zákona o ochrane prírody a krajiny. Tento návrh hovorí o rozširovaní chránených území, jeho dôležitou časťou je aj prevod vlastníctva pozemkov v ochranných pásmach priamo pod Ministerstvo životného prostredia SR.

Obávam sa, že týmto zákonom prakticky doslova „vyženú“ pracujúcich a hospodáriacich ľudí z vidieka, zo širokého okolia národných parkov a možno aj zo Slovenska. No posúďte sami, človek, ktorý sa dlhodobo staral o našu pôdu alebo chránené územie (napr. Muránska planina) sa bude musieť rekvalifikovať na inú pracovnú pozíciu – napr. Turistického sprievodcu. Takáto abusrdita sa spomína v dôvodovej správe uvedeného zákona.

Samozrejme, mať zelenšie a krajšie Slovensko, chceme mať asi všetci, ale nie takýmto spôsobom, na úkor občanov. Aj vytváranie bezzásahových zón má svoju logiky a opodstatnenie, ale  treba k tomu pristupovať odborne, s rozumom. A najmä diskutovať aj s ľuďmi, ktorých sa to priamo týka. Prečo nebola zorganizovaná odborná diskusia v regiónoch?  

Slovenská spoločnosť je dnes polarizovaná aj v zelenej oblasti. Často sa spomína ochrana, mnohí ekoaktivisti hovoria,  že„Všetko treba chrániť a nechať to na prírodu, veď ona sa už postará.“ Samozrejme, zásahy do prírody treba posudzovať citlivo. Ale nemôžeme zatvárať oči pred tým, že človek prakticky vždy zasahovalo do prírody, robí aj dnes sa naše okolie v mnohých prípadoch rozrastá, bývame, cestujeme atď. O prírodu sa rozhodne musíme starať,  zveľaďovať ju a vytvárať potrebnú a rozumnú rovnováhu. Samozrejme, otvorme témy pestovania,  odpadov,  krajinotvorby, samozrejme  v spolupráci aj s poľnohospodárskou obcou. Rozumnou cestou je podporovanie stratégie „človek a príroda v harmónii“ a preto je potrebné vnášať aj do radikálnych riešení zdravý rozum. Ochrana prírody a krajiny musí ísť ruka v ruke s ekonomickými možnosťami krajiny.

Efektívna ochrana prírody a krajiny si vyžaduje:

1. Prítomnosť človeka v krajine

2. Primeranú reguláciu jeho socio-ekonomických aktivít

3. Aktívny manažment. Ten je ekonomicky efektívny vtedy, keď v krajine budú pôsobiť poľnohospodári, lesníci, vodohospodári, teda ľudia, ktorí majú vysoké environmentálne vedomie. Je nutné ponúknuť cestu udržania ľudí vo vidieckej krajine a investovať do ich environmentálnej výchovy, ako aj ďalšieho vzdelávania. Tiež je mimoriadne dôležité poučiť sa zo skúseností predchádzajúcich generácii a využiť prvky tradičnej kultúry krajiny.

Pretože, bolo by veľmi smutné pre Slovensko, ak by sme napríklad tradičné pasenie oviec u nás viac nevideli.

Súčasný manažment medveďa hnedého na Slovensku je doslova katastrofou

17.07.2023

Rezort životného prostredia pod vedením exministra Budaja absolútne nezvládol manažment medveďa hnedého na Slovensku. Žiaľ, aj súčasne poverený minister Chrenko nekoná. Generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Dušan Karaska sa k incidentom ani nevyjadruje a nehľadá riešenia. Pritom denno denne vidíme, ako sa konfliktné situácie stupňujú, verejná mienka sa obracia [...]

Roky 2020-2023 v ENVIROREZORTE – roky nenaplnených sľubov, odborných zlyhaní, neprofesionality, komunikačných vojen a netransparentných rozhodnutí

09.06.2023

Takto by sa dalo stručne zhodnotiť pôsobenie ministra Budaja (OĽANO/Demokrati) v rezorte životného prostredia v rokoch 2020 až 2023. Veľké vyhlásenia z roku 2020 sa premenili na zápach, ktorý bude z ministerstva ťažké vyvetrať dlhé roky. Je to už pár týždňov, čo sa po dlhom trápení “porúčala” Hegerova vláda do politického neba (či skôr pekla), ale s tým, [...]

Fatálne zlyhanie povereného ministra Budaja ohrozuje desaťtisíce ľudí a strategické zásoby vody na Žitnom ostrove!

30.01.2023

Na základe radu zlých rozhodnutí Ministerstva životného prostredia pod vedením povereného ministra Budaja Vrakuňa, jej okolie a veľká časť Žitného ostrova ostane ohrozená toxickými látkami zo starej environmentálnej záťaže po bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova (CHZJD). Environmentálna záťaž Vrakuňa – skládka CHZJD predstavuje jednu z najväčších a [...]

zostreleny dron Sahid 136

Šahídy hučia všade rovnako. Odblokujú pomoc pre Izrael i Ukrajinu?

15.04.2024 16:54, aktualizované: 16:57

Úspech Izraela pri odrazení iránskeho útoku v noci na nedeľu upriamil pozornosť na zraniteľnosť Ukrajiny voči Rusku. Prečo to Iráncom nevyšlo? A aký vplyv to môže mať na agresiu, ktorej čelí Kyjev?

peter náhlik

Nadácia Zastavme korupciu podala podnet na preskúmanie majetkového priznania poslanca Hlasu Petra Náhlika

15.04.2024 16:35

Dôvodom sú nedostatky v majetkovom priznaní, v ktorom najskôr zamlčal luxusnú vilu v bratislavskej Vrakuni a neskôr ju do priznania doplnil.

čaputová, duda

Čaputová odcestuje na rozlúčku s Poľskom. Získa Rad Bielej orlice za rozvoj dobrých vzťahov

15.04.2024 16:30

Vo Varšave bude rokovať s prezidentom Andrzejom Dudom.

Ministerstvo životného prostredia

Novou šéfkou inšpekcie životného prostredia sa stala Anna Calpašová

15.04.2024 16:20

Doterajšia generálna riaditeľka inšpekcie Katarína Jankovičová sa vracia na rezort životného prostredia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 231157x
Priemerná čítanosť článkov: 12842x

Autor blogu

Kategórie