Založ si blog

Neprofesionálny a plný nesplnených sľubov, taký bol uplynulý rok pod taktovkou Ministerstva životného prostredia SR

Neprofesionálny a plný nesplnených sľubov, taký bol rok pod taktovkou MŽP SR, ktoré v roku 2022 premrhalo mnoho šancí. Celý rok sa niesol v znamení nesplnených sľubov, neprofesionálnych a nesystémových riešení, ktoré priniesli zmätok nie len v rezorte, ale aj v celej spoločnosti. Príkladom je nezvládnutie zavedenia povinnosti úpravy odpadov pred jeho ukladaním na skládkach, pre ktoré hrozil kolaps odpadového hospodárstva v obciach. K zmene došlo až po enormnom tlaku samospráv, keď minister Budaj ustúpil a vzdal svoj mocenský boj proti samosprávam. Jediné riešenie bolo presunúť termín tejto povinnosti. K posunu došlo, s odkladom o rok, ale scenár sa pre neschopnosť rezortu pripraviť súvisiace legislatívne zmeny, ktoré by zjednodušili proces prípravy môže opakovať znovu. Ďalším príkladom je nezvládnutá a silou pretlačená reforma národných parkov, kde dobrá myšlienka, bola realizovaná najhorším spôsobom, od zlého legislatívneho prístupu, po absolútne nezvládnutý proces delimitácie, až po problémy s ktorými sa boria novovzniknuté Správy národných parkov v súčasnosti. Tento zlý postup nezachráni ani významná finančná injekcia z Plánu obnovy a zvýšeného rozpočtu rezortu, ktorá má prekryť pachuť nezvládnutia tohto procesu. Do radu nesplnených povinností rezortu môžeme zaradiť sľúbený a verejnosti nepredstavený klimatický zákon, nesplnenú reformu EIA, žiadny významný posun nenastal v oblasti likvidácie starých environmentálnych záťaží, neboli prijaté dostatočné opatrenia na prebiehajúce infringementy, prebiehalo chaotické a nezvládnuté vyhlasovanie nových území NATURA 2000. Obdobne vyznieva predstavený návrh zonácií národných parkov, ktorý neplní kritéria vládou schválenej Envirostratégie ani IUCN.

Za veľké zlyhanie považujeme protiústavný návrh časti zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách. Týka sa to ustanovení, ktoré ukladajú vlastníkom verejných vodovodov povinnosť na vlastné náklady zabezpečovať opravy a údržbu prípojok. Za nesystémové a nie dobre nastavené považujeme spustenie projektu obnovy rodinných domov z Plánu obnovy, kde problém nastal už v tom, že minister Budaj silou pretlačil odobratie tejto agendy z Ministerstva hospodárstva SR, kde obdobný projekt už bežal a mal zriadené implementačné štruktúry. MŽP SR napriek tomu pre tento projekt vytváralo paralelnú štruktúru z financií, ktoré sa mohli využiť hospodárnejšie a aj spustenie celého projektu malo príchuť nie veľmi transparentnej komunikácie. Projekt obnovy rodinných domov budeme určite veľmi podrobne sledovať. Osobitnou kapitolou je zlé čerpanie finančných prostriedkov z OPKŽP a chaotické zmeny v Environmentálnom fonde. Rezortu sa nepodarilo vyvrátiť pochybnosti okolo netransparentného prideľovania finančných prostriedkov pre vybrané neziskové organizácie. Rezort prezentuje svoje úspechy, najmä cez aj tak nezvládnutú reformu národných parkov. Kde sú však ostatné agendy? Nie sú prinášané riešenia v nových trendoch, ako sú ekoinovácie, obehové hospodárstvo, nové nástroje environmentálnej politiky.

Personálne nestabilné ministerstvo a chaoticky riadené organizácie rezortu sa boria v nekompetentnosti a nekoncepčnosti. Neschopnosť ministerstva prinášať systémové, odborné riešenia a najmä neschopnosť vyjednávať nám dovoľuje hodnotiť jeho činnosť ako zlyhanie. Činnosť ministerstva sa obmedzila na PR a veľké vyhlásenia na tlačových besedách. Chiméra okolo schopnosti ministra Budaja priniesť do rezortu dobré a odborné riešenia sa rozplynula, rezort je nefunkčný, nový minister bude musieť vyvinúť extrémne úsilie, aby rezort stabilizoval a prinavrátil mu odbornosť.

Roky 2020-2023 v ENVIROREZORTE – roky nenaplnených sľubov, odborných zlyhaní, neprofesionality, komunikačných vojen a netransparentných rozhodnutí

09.06.2023

Takto by sa dalo stručne zhodnotiť pôsobenie ministra Budaja (OĽANO/Demokrati) v rezorte životného prostredia v rokoch 2020 až 2023. Veľké vyhlásenia z roku 2020 sa premenili na zápach, ktorý bude z ministerstva ťažké vyvetrať dlhé roky. Je to už pár týždňov, čo sa po dlhom trápení “porúčala” Hegerova vláda do politického neba (či skôr pekla), ale s tým, [...]

Fatálne zlyhanie povereného ministra Budaja ohrozuje desaťtisíce ľudí a strategické zásoby vody na Žitnom ostrove!

30.01.2023

Na základe radu zlých rozhodnutí Ministerstva životného prostredia pod vedením povereného ministra Budaja Vrakuňa, jej okolie a veľká časť Žitného ostrova ostane ohrozená toxickými látkami zo starej environmentálnej záťaže po bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova (CHZJD). Environmentálna záťaž Vrakuňa – skládka CHZJD predstavuje jednu z najväčších a [...]

Minister Budaj pochoval SLOVALCO

15.01.2023

10. január 2023 sa zapíše čiernymi písmenami do histórie Slovenska. V tento deň sa skončila výroba primárneho hliníka na Slovensku. Pointa je v tom, že išlo o jednu z najekologickejších výrob hliníka v Európe. Po predchádzajúcom augustovom utlmení výroby tak spolu s odstavením poslednej pece prišlo zároveň o prácu 350 (!) zamestnancov. Kontinuálna výroba hliníka sa [...]

Ropucha, prenos, Moravany nad Váhom

Dievčatá ich neváhajú pobozkať. Piešťanskí žiaci získali cenu za ekočin, ročne zachraňujú stovky žiab

10.06.2023 08:30

Už roky chodia piešťanskí školáci pomáhať ropuchám dostať sa cez cestu k vode. Pri Pustých Úľanoch zas dobrovoľníci ovplyvňujú nielen krajinu, ale i ľudí vďaka stromom.

Mikuláš Dzurinda, SDK, Peter Šťastný

Dzurindovci si opäť sadnú na bicykle, na programe Modrých pracujú aj Mikloš s Kaníkom

10.06.2023 08:21

Mimoparlamentná strana Modrí, Most-Híd (MM) spolupracuje pri tvorbe programu aj s bývalými ministrami financií a sociálnych vecí.

Beluj, povodeň

Voda sa rútila celou dedinou od skorého rána. Ľudia ratovali, čo sa dalo

10.06.2023 08:00

Živel sa valil hlavným ťahom až na dolný koniec dediny. Po vybrežení tamojších potokov zaplavilo desať rodinných domov, záhrady, futbalové ihrisko aj miestne múzeum.

Záporožská jadrová elektráreň

ONLINE: Voda po záplavách opadáva, chladiaca nádrž jadrovej elektrárne je pod tlakom

10.06.2023 06:50

Hrádza chladiacej nádrže Záporožskej jadrovej elektrárne je po zničení Kachovskej priehrady vystavená rastúcemu tlaku, uviedla MAAE.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 223318x
Priemerná čítanosť článkov: 13136x

Autor blogu

Kategórie