Založ si blog

Minister Budaj pochoval SLOVALCO

10. január 2023 sa zapíše čiernymi písmenami do histórie Slovenska. V tento deň sa skončila výroba primárneho hliníka na Slovensku. Pointa je v tom, že išlo o jednu z najekologickejších výrob hliníka v Európe. Po predchádzajúcom augustovom utlmení výroby tak spolu s odstavením poslednej pece prišlo zároveň o prácu 350 (!) zamestnancov. Kontinuálna výroba hliníka sa tak po 70 rokoch na Slovensku skončila.


Táto smutná udalosť rozprúdila odbornú a často nie veľmi kompetentnú debatu o tom či sa dalo tejto situácii predísť, alebo je SLOVALCO len jednou z obetí energetickej krízy.

Nuž, tu to treba pomenovať veľmi jasne. SLOVALCO je obeťou trestuhodnej nečinnosti tejto vlády! A ak to takto pôjde ďalej, mám obavu že budú nasledovať Košice, DUSLO Šaľa a tak ďalej.. Protivníci kompenzácii tvrdia, že nie je možné takto sanovať podniky a vytvárať nesystémové riešenia. Pýtajme sa však na to, aké systémové riešenia prináša táto vláda? Odpoveď je jednoduchá. Žiadne. Doba ktorú žijeme si vyžaduje mimoriadne riešenia.
V Environmentálnom fonde, ktorého primárnym príjmom sú výnosy z predaja emisných povoleniek na to financie sú. Vláda mala jednoznačne vytvoriť a podporiť mechanizmy, ktorými by v určitom časovom období vedela kompenzovať strategické, energeticky náročné a najmä ekologické výroby na Slovensku. Tak aby bola zachovaná výroba a sociálne istoty zamestnancov v danom regióne.


Najmä v týchto pohnutých časoch, kedy sme my všetci vystavení neistote, energetickej kríze a vysokej inflácii. Do legislatívy boli predložené viaceré návrhy, ktoré by umožnili zvýšiť a upraviť kompenzácie pre energeticky náročné podniky na úroveň EÚ, tie však do súčasnej doby neboli podporené. Pravda je len jedna, minister Budaj a celá vláda nechcela pomôcť Slovalcu a nechala ho padnúť. Tento podnik nie je prvý a pravdepodobne ani posledný. Ministrovi Budajovi zjavne neprekáža, že namiesto hliníka z ekologickej výroby sem budeme dovážať drahý a vysoko neekologický hliník z Číny s nesmiernou ekologickou stopou. Radšej bude navrhovať nové obmedzenia, poplatky, transformáciu priemyslu, ale to čo sme mali doma ochrániť nevie, alebo nechce. Je to cynické a farizejské.
Všetky tieto fakty len potvrdzujú naše tvrdenia, že minister (podobne však ako celá táto vláda) už dávno presluhuje.


Verím, že príchodom novej vlády, ktorej súčasťou by bola strana HLAS – sociálna demokracia budú kompenzácie pre tieto podniky upravené a SLOVALCO bude môcť naštartovať všetkých 226 elektrolytických pecí.

Súčasný manažment medveďa hnedého na Slovensku je doslova katastrofou

17.07.2023

Rezort životného prostredia pod vedením exministra Budaja absolútne nezvládol manažment medveďa hnedého na Slovensku. Žiaľ, aj súčasne poverený minister Chrenko nekoná. Generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Dušan Karaska sa k incidentom ani nevyjadruje a nehľadá riešenia. Pritom denno denne vidíme, ako sa konfliktné situácie stupňujú, verejná mienka sa obracia [...]

Roky 2020-2023 v ENVIROREZORTE – roky nenaplnených sľubov, odborných zlyhaní, neprofesionality, komunikačných vojen a netransparentných rozhodnutí

09.06.2023

Takto by sa dalo stručne zhodnotiť pôsobenie ministra Budaja (OĽANO/Demokrati) v rezorte životného prostredia v rokoch 2020 až 2023. Veľké vyhlásenia z roku 2020 sa premenili na zápach, ktorý bude z ministerstva ťažké vyvetrať dlhé roky. Je to už pár týždňov, čo sa po dlhom trápení “porúčala” Hegerova vláda do politického neba (či skôr pekla), ale s tým, [...]

Fatálne zlyhanie povereného ministra Budaja ohrozuje desaťtisíce ľudí a strategické zásoby vody na Žitnom ostrove!

30.01.2023

Na základe radu zlých rozhodnutí Ministerstva životného prostredia pod vedením povereného ministra Budaja Vrakuňa, jej okolie a veľká časť Žitného ostrova ostane ohrozená toxickými látkami zo starej environmentálnej záťaže po bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova (CHZJD). Environmentálna záťaž Vrakuňa – skládka CHZJD predstavuje jednu z najväčších a [...]

pracujúci, dôchodca, dôchodok, peniaze, počítač

Dôchodkyňa prišla o viac ako 23-tisíc eur. Chcela investovať do kryptomien

04.12.2023 13:22

70-ročná žena reagovala na ponuku, ktorú objavila na internete. Išlo však o podvod.

ÚVN SNP Ružomberok, nemocnica

Ktorá je tá najlepšia a najhoršia nemocnica na Slovensku? Pozrite si rebríčky

04.12.2023 12:18

Zverejnili hodnotenie slovenských nemocníc. Prvenstvo obhájili víťazi z minulého roka.

Bidovce Ukrajina odstavené kamióny, poľskí dopravcovia, protest

Kamióny čakajú na hranici s Ukrajinou až desať dní. Blokáda trvá už takmer mesiac

04.12.2023 12:18

Kamióny čakajú na vstup na Ukrajinu cez niektoré hraničné priechody v Poľsku až do desať dní.

šeliga, heger

Heger upozornil Leyenovú na to, že Fico chce zrušiť špeciálnu prokuratúru

04.12.2023 11:54

Heger odlieta do Bruselu, kde bude na túto tému hovoriť s predstaviteľmi Európskej únie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 229060x
Priemerná čítanosť článkov: 12726x

Autor blogu

Kategórie