Založ si blog

Minister Budaj pochoval SLOVALCO

10. január 2023 sa zapíše čiernymi písmenami do histórie Slovenska. V tento deň sa skončila výroba primárneho hliníka na Slovensku. Pointa je v tom, že išlo o jednu z najekologickejších výrob hliníka v Európe. Po predchádzajúcom augustovom utlmení výroby tak spolu s odstavením poslednej pece prišlo zároveň o prácu 350 (!) zamestnancov. Kontinuálna výroba hliníka sa tak po 70 rokoch na Slovensku skončila.


Táto smutná udalosť rozprúdila odbornú a často nie veľmi kompetentnú debatu o tom či sa dalo tejto situácii predísť, alebo je SLOVALCO len jednou z obetí energetickej krízy.

Nuž, tu to treba pomenovať veľmi jasne. SLOVALCO je obeťou trestuhodnej nečinnosti tejto vlády! A ak to takto pôjde ďalej, mám obavu že budú nasledovať Košice, DUSLO Šaľa a tak ďalej.. Protivníci kompenzácii tvrdia, že nie je možné takto sanovať podniky a vytvárať nesystémové riešenia. Pýtajme sa však na to, aké systémové riešenia prináša táto vláda? Odpoveď je jednoduchá. Žiadne. Doba ktorú žijeme si vyžaduje mimoriadne riešenia.
V Environmentálnom fonde, ktorého primárnym príjmom sú výnosy z predaja emisných povoleniek na to financie sú. Vláda mala jednoznačne vytvoriť a podporiť mechanizmy, ktorými by v určitom časovom období vedela kompenzovať strategické, energeticky náročné a najmä ekologické výroby na Slovensku. Tak aby bola zachovaná výroba a sociálne istoty zamestnancov v danom regióne.


Najmä v týchto pohnutých časoch, kedy sme my všetci vystavení neistote, energetickej kríze a vysokej inflácii. Do legislatívy boli predložené viaceré návrhy, ktoré by umožnili zvýšiť a upraviť kompenzácie pre energeticky náročné podniky na úroveň EÚ, tie však do súčasnej doby neboli podporené. Pravda je len jedna, minister Budaj a celá vláda nechcela pomôcť Slovalcu a nechala ho padnúť. Tento podnik nie je prvý a pravdepodobne ani posledný. Ministrovi Budajovi zjavne neprekáža, že namiesto hliníka z ekologickej výroby sem budeme dovážať drahý a vysoko neekologický hliník z Číny s nesmiernou ekologickou stopou. Radšej bude navrhovať nové obmedzenia, poplatky, transformáciu priemyslu, ale to čo sme mali doma ochrániť nevie, alebo nechce. Je to cynické a farizejské.
Všetky tieto fakty len potvrdzujú naše tvrdenia, že minister (podobne však ako celá táto vláda) už dávno presluhuje.


Verím, že príchodom novej vlády, ktorej súčasťou by bola strana HLAS – sociálna demokracia budú kompenzácie pre tieto podniky upravené a SLOVALCO bude môcť naštartovať všetkých 226 elektrolytických pecí.

Fatálne zlyhanie povereného ministra Budaja ohrozuje desaťtisíce ľudí a strategické zásoby vody na Žitnom ostrove!

30.01.2023

Na základe radu zlých rozhodnutí Ministerstva životného prostredia pod vedením povereného ministra Budaja Vrakuňa, jej okolie a veľká časť Žitného ostrova ostane ohrozená toxickými látkami zo starej environmentálnej záťaže po bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova (CHZJD). Environmentálna záťaž Vrakuňa – skládka CHZJD predstavuje jednu z najväčších a [...]

Neprofesionálny a plný nesplnených sľubov, taký bol uplynulý rok pod taktovkou Ministerstva životného prostredia SR

27.12.2022

Neprofesionálny a plný nesplnených sľubov, taký bol rok pod taktovkou MŽP SR, ktoré v roku 2022 premrhalo mnoho šancí. Celý rok sa niesol v znamení nesplnených sľubov, neprofesionálnych a nesystémových riešení, ktoré priniesli zmätok nie len v rezorte, ale aj v celej spoločnosti. Príkladom je nezvládnutie zavedenia povinnosti úpravy odpadov pred jeho ukladaním na [...]

Využije envirorezort šancu na kvalitnú zonáciu národných parkov?

09.12.2022

Budajov rezort predstavil tri odborné návrhy zonácií, ktoré však ešte neboli prerokované. Zonácie území ostatných národných parkov chce zvládnuť do konca budúceho roka. Ide o veľmi ambiciózny plán, ktorý v sebe ukrýva množstvo rizík. Problémom nie je pripraviť návrhy, tých už vzniklo v minulosti na pôde MŽP SR veľké množstvo, ale najzložitejším krokom je ich [...]

vlak, železnice, trať, koľaje

Pri Senci zrazil rýchlik muža, železničná doprava je úplne odstavená

22.03.2023 20:52

V blízkosti železničného priecestia pri Senci v smere Veľký Biel zrazil rýchlik muža, ktorý utrpel zranenia nezlučiteľné so životom.

Britský princ William.

Princ William nečakane prišiel do Poľska za vojakmi pomáhajúcimi Ukrajine

22.03.2023 19:47

Britský princ William v stredu podnikol neohlásenú cestu do Poľska, aby poďakoval britským a poľským vojakom zapojeným do podpory Ukrajine.

world bank

Obnova Ukrajiny bude drahá. Vypočítali ju na 411 miliárd dolárov

22.03.2023 19:18

Ukrajina, ktorá sa už viac než rok bráni invázii ruskej armády, bude na obnovu a rekonštrukciu potrebovať najmenej 411 miliárd dolárov (približne 381 miliárd eur).

klus

Klus by nemal byť auditorom. Zamietol ho výbor Európskeho parlamentu

22.03.2023 18:54

Odhadovaný plat na pozícii audítora je zhruba 20 000 eur mesačne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 220685x
Priemerná čítanosť článkov: 13793x

Autor blogu

Kategórie