Založ si blog

Minister Budaj pochoval SLOVALCO

10. január 2023 sa zapíše čiernymi písmenami do histórie Slovenska. V tento deň sa skončila výroba primárneho hliníka na Slovensku. Pointa je v tom, že išlo o jednu z najekologickejších výrob hliníka v Európe. Po predchádzajúcom augustovom utlmení výroby tak spolu s odstavením poslednej pece prišlo zároveň o prácu 350 (!) zamestnancov. Kontinuálna výroba hliníka sa tak po 70 rokoch na Slovensku skončila.


Táto smutná udalosť rozprúdila odbornú a často nie veľmi kompetentnú debatu o tom či sa dalo tejto situácii predísť, alebo je SLOVALCO len jednou z obetí energetickej krízy.

Nuž, tu to treba pomenovať veľmi jasne. SLOVALCO je obeťou trestuhodnej nečinnosti tejto vlády! A ak to takto pôjde ďalej, mám obavu že budú nasledovať Košice, DUSLO Šaľa a tak ďalej.. Protivníci kompenzácii tvrdia, že nie je možné takto sanovať podniky a vytvárať nesystémové riešenia. Pýtajme sa však na to, aké systémové riešenia prináša táto vláda? Odpoveď je jednoduchá. Žiadne. Doba ktorú žijeme si vyžaduje mimoriadne riešenia.
V Environmentálnom fonde, ktorého primárnym príjmom sú výnosy z predaja emisných povoleniek na to financie sú. Vláda mala jednoznačne vytvoriť a podporiť mechanizmy, ktorými by v určitom časovom období vedela kompenzovať strategické, energeticky náročné a najmä ekologické výroby na Slovensku. Tak aby bola zachovaná výroba a sociálne istoty zamestnancov v danom regióne.


Najmä v týchto pohnutých časoch, kedy sme my všetci vystavení neistote, energetickej kríze a vysokej inflácii. Do legislatívy boli predložené viaceré návrhy, ktoré by umožnili zvýšiť a upraviť kompenzácie pre energeticky náročné podniky na úroveň EÚ, tie však do súčasnej doby neboli podporené. Pravda je len jedna, minister Budaj a celá vláda nechcela pomôcť Slovalcu a nechala ho padnúť. Tento podnik nie je prvý a pravdepodobne ani posledný. Ministrovi Budajovi zjavne neprekáža, že namiesto hliníka z ekologickej výroby sem budeme dovážať drahý a vysoko neekologický hliník z Číny s nesmiernou ekologickou stopou. Radšej bude navrhovať nové obmedzenia, poplatky, transformáciu priemyslu, ale to čo sme mali doma ochrániť nevie, alebo nechce. Je to cynické a farizejské.
Všetky tieto fakty len potvrdzujú naše tvrdenia, že minister (podobne však ako celá táto vláda) už dávno presluhuje.


Verím, že príchodom novej vlády, ktorej súčasťou by bola strana HLAS – sociálna demokracia budú kompenzácie pre tieto podniky upravené a SLOVALCO bude môcť naštartovať všetkých 226 elektrolytických pecí.

Súčasný manažment medveďa hnedého na Slovensku je doslova katastrofou

17.07.2023

Rezort životného prostredia pod vedením exministra Budaja absolútne nezvládol manažment medveďa hnedého na Slovensku. Žiaľ, aj súčasne poverený minister Chrenko nekoná. Generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Dušan Karaska sa k incidentom ani nevyjadruje a nehľadá riešenia. Pritom denno denne vidíme, ako sa konfliktné situácie stupňujú, verejná mienka sa obracia [...]

Roky 2020-2023 v ENVIROREZORTE – roky nenaplnených sľubov, odborných zlyhaní, neprofesionality, komunikačných vojen a netransparentných rozhodnutí

09.06.2023

Takto by sa dalo stručne zhodnotiť pôsobenie ministra Budaja (OĽANO/Demokrati) v rezorte životného prostredia v rokoch 2020 až 2023. Veľké vyhlásenia z roku 2020 sa premenili na zápach, ktorý bude z ministerstva ťažké vyvetrať dlhé roky. Je to už pár týždňov, čo sa po dlhom trápení “porúčala” Hegerova vláda do politického neba (či skôr pekla), ale s tým, [...]

Fatálne zlyhanie povereného ministra Budaja ohrozuje desaťtisíce ľudí a strategické zásoby vody na Žitnom ostrove!

30.01.2023

Na základe radu zlých rozhodnutí Ministerstva životného prostredia pod vedením povereného ministra Budaja Vrakuňa, jej okolie a veľká časť Žitného ostrova ostane ohrozená toxickými látkami zo starej environmentálnej záťaže po bývalých Chemických závodoch Juraja Dimitrova (CHZJD). Environmentálna záťaž Vrakuňa – skládka CHZJD predstavuje jednu z najväčších a [...]

Ostrovany, rómovia

PS: Zriadenie národnostnej školy v Rakúsoch prehĺbi segregáciu rómskych detí. Rezort školstva sa ohradil

17.07.2024 14:46

Rezort školstva tvrdenia označil ich za nezodpovedné a neúctivé voči národnostným menšinám na Slovensku.

česko, sanitka, záchranár, hasiči, praha

V maďarskej nemocnici vypukol požiar, museli evakuovať 150 ľudí

17.07.2024 14:20

Pri požiari sa nikto nezranil.

markušovce, dieťa, auto

Tragédia v osade: Dievčatko zomrelo po prehriatí v aute, rodina prehovorila. Ako sa dostalo do auta?

17.07.2024 14:04

Ako sa mohla tri a polročná Ivanka dostať do prehriateho auta a sama sa tam zamknúť?

Tank / Gaza /

Izrael podnikol 25 útokov za 24 hodín, zahynulo 52 ľudí

17.07.2024 14:04

Líder Hamasu obvinil Izrael z toho, že zámerne podkopáva rokovania o prímerí a dohode o prepustení rukojemníkov, pretože nechce ukončiť vojnu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 233556x
Priemerná čítanosť článkov: 12975x

Autor blogu

Kategórie